Sigorta Hizmetleri

Araç Sigortası

Araç Sigortası

Araç Sigortası


Araç Sigortası Nedir? Her gün binlerce kazanın yaşandığı trafik ortamında, hem maddi hem manevi hasar ile sonuçlanan çok sayıda kaza meydana gelebilir. Kişinin sahip olduğu aracı, araç ile yaşanan kazada ortaya çıkan sağlık problemlerini, varsa kazaya karışan diğer araçları ve üçüncü kişileri güvence altına almak, araç sigortası ile mümkündür. Zorunlu trafik sigortası ve Kasko sigortası olmak üzere iki şekilde tercih edilebilen araç sigortası, farklı kapsamlar ile genişletilen ve çeşitli risklere karşı güvence sağlayan sigorta poliçeleridir.

 

Zorunlu Trafik Sigortası

Karayolları Kanununa göre trafiğe çıkan tüm motorlu araçların sahip olması gereken bu zorunlu sigorta çeşidi, olası bir kaza durumunda, diğer araçta, araç sahibinde ya da üçüncü kişide oluşacak hasara karşı teminatlar içerir. Zorunlu Trafik Sigortası teminatları sayesinde kişi başına ölüm ve tedavi masrafları, kaza başına ölüm ve tedavi masrafları ile kaza başına maddi zarar tutarları güvence altına alınmış olur. Kazada oluşan yaralanmalar, araçlarda oluşan hasarı ve can kaybı durumlarında, ödenecek tutar; hasarın içeriğine göre farklılık gösterir ve her durum için farklı bir ödeme üst limiti bulunur. Dolayısıyla yaptırılması zorunlu olan Trafik Sigortası kazayı yapan kusurlu tarafın haklarını değil mağdur olan karşı tarafın haklarını koruma altına almayı amaçlar. Zorunlu Trafik sigortası yaptırmamış araç sahipleri için cezai işlem uygulandığı gibi söz konusu araç da uzunca bir süre trafikten men edilebilir.

 

Kasko Sigortası

Kasko Sigortası, yaptırılması zorunlu olmayıp isteğe bağlı olan ve Zorunlu Trafik Sigortası'nın aksine olası kaza durumunda kazayı yapan araç sahiplerinin haklarını güvence altına alan bir sigorta çeşididir. Araç sayısının artması ve kullanımın yoğunlaşması ile artış gösteren risk faktörleri, araç sahiplerinin kendilerini ve araçlarını güvence altına almalarını önemli bir gereklilik haline getirir. Aracın kaza yapması, çalınması, yanması ve bilinçli ya da bilinçsiz kişiler tarafından hasara uğraması durumlarında, araç sahibinin zararını seçtiği kasko paketi ödeme limiti dahilinde karşılayarak güvence altına alır. Kasko Sigortası dar, temel ve ek teminatların yer aldığı genişletilmiş kasko çeşitleri ile aracınızı istediğiniz risk faktörlerine karşı koruma altına almayı mümkün kılar.

 

Araç Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilecek Noktalar

Araç sigortası teminatları ve fiyatları; aracın niteliği, araç sahibi, aracın kullanım amacı ve aracın kullanıldığı il gibi çeşitli faktörlere göre her sigorta şirketi için değişiklik gösterir. Bu teminat ve primlerin tutarlarının farklı olmasına neden olan başlıca konular şöyle sıralanabilir:

  • Aracın modeli, sigorta teminat kapsamları ve primlerinin belirlenmesinde önemli bir kriterdir. Aracın pahalı bir marka ve model olması nedeniyle olası kaza durumunda karşılaşılacak hasarın maddi boyutu daha yüksek olacağı için ödenecek sigorta primleri de diğer araçlara oranla daha yüksek olacaktır.
  • Aracın ve araç sahibinin yaşı araç sigortası yaptırılırken dikkate alınan önemli faktörlerdendir. Araç sahibi kişinin genç, orta yaş veya ileri yaşta olması, olası trafik kazalarında belirleyici olabiliyor. Dolayısıyla araç ve sürücüsünün yaşına göre teminat ve primler farklılık gösterir.
  • Aracın kullanıldığı ilin trafik yoğunluğu risk faktörlerini etkilediği için metropol şehirler ile trafik yoğunluğunun az olduğu şehirlerde kullanılacak araçlar için ödenecek sigorta primleri farklılık gösterir.
  • Aracın kullanım amacı dahi ödenecek trafik ve kasko sigortasının prim tutarını önemli oranda etkiler. Ticari amaç için kullanılan aracın daha fazla risk altında olacağı varsayılarak daha yüksek sigorta primi hesaplanabilir.

Araç Sigortası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Araç sigortası hesaplama için gerekli araç bedelleri her marka ve model için Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenerek sigorta şirketlerine sunulur. Sigorta şirketleri ise bildirilen bu bedelleri esas alarak, sundukları ek hizmetlere ve kendi istatistiklerine göre her araç ve araç sahibi için bir prim tutarı belirler. Şirketlerin sağladığı teminatlar ve teminat bedelleri zorunlu trafik sigortaları için aynı olmakla birlikte Kasko sigortası için farklılık gösterebilir. Sizi ve aracınızı güvence altına alacak en uygun araç sigortası; araca, araç sahibine ve sigorta şirketine göre değişiklik gösterebildiği için kapsamlı bir araştırma gerektirir.

Hemen Teklif Al! Uzman ekiplerimiz tarafından kısa sürede aranacaksınız.