Motor aksamlarının temiz tutulması önemlidir, çünkü aksamların iyi durumda kalmasını sağlar. Motorunuzun aksamlarının ve yağama kanallarının kirli olması halinde yağ motoru gerektiği gibi yağlayıp korumayabilir. Tortu birikimi ayrıca motorda zamansız hasara da yol açabilir. Shell Helix motor yağları motoru temizleyip koruyarak performansı artırmak için geliştirilmiştir.

Yağ, otomobilinizin kanıdır. Yanlış motor yağı kullanılırsa, motor artan aşınma ve korozyon riski altındadır. Tıkanıklıkların oluşması da motor hasarlarına yol açabilir. Motora Shell Helix koyarak, bir depo yakıt maliyetinden daha az bir masrafla aracınızın servisten yeni çıkmış gibi olduğu duygusu ve güveniyle aracınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bir çok bakımdan: Motoru temizleyerek - Shell Helix yağları motor aksamlarındaki kiri, tortuyu ve kalıntıları temizleyerek önemli yağlama kanallarındaki tıkanıklıkları engelleyecek şekilde geliştirilmiştir. Yağ, bir sonraki yağ değişiminde yağla birlikte temizleninceye kadar tortuyu hapsetmeye yardım ederek zararsız kılar. Sürtünmeyi azaltıp aşınmayı en aza indirerek - Shell Helix yağları motor aksamları üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur, ayrıca hareketli yüzeyler arasında teması engelleyen özel katkı maddeleri içerir. Bu da motorun tasarlandığı gibi sessiz ve verimli çalışmasına yardımcı olur. Isıyı uzaklaştırarak - Shell Helix motor yağları, sıcaklığın 320°C'ye kadar çıktığı piston segmanları gibi sıcak alanlardan ısıyı uzaklaştırır. Koro

Motor yağları baz yağlar, viskozite geliştiriciler ve performans katıkları olmak üzere üç önemli bileşenden oluşur. Yağın maksimum motor koruması sağlaması için bu bileşenler özenle seçilip ustaca harmanlanır.

Yağınızı ve filtrenizi araç üreticilerinin belirttiği yağ değiştirme aralıkları içinde değiştirmelisiniz. Bu aralıklar yapılan kilometreye veya süreye dayalıdır. Düzenli yağ değiştirme motorunuzu iyi durumda tutar ve tüm motor bileşenleriniz için en iyi korumayı sağlar.

Kullanılmış yağ çevreyi kirletebilir, bu nedenle kesinlikle kanalizasyona boşaltılmamalıdır. Birçok yerde bunu yapmak yasalara aykırıdır. Bunun yerine atık yağlarınızı resmi bir yağ bertaraf veya geri dönüşüm toplama merkezine götürmelisiniz. Alternatif olarak, rehberlik için yerel idarenizin geri dönüşüm memurlarına sorun.

Otomobil üreticisi el kitaplarında minimum yağ spesifikasyonu belirtilecektir. Ancak, daha iyi spesifikasyona sahip bir motor yağına geçmek isteyebilirsiniz. Bir araç için doğru motor yağı seçimi aşağıdakilere bağlıdır:  otomobilin türü - yüksek performanslı bir otomobil daha yüksek performanslı bir yağa ihtiyaç duyar.  otomobilin yaşı - yeni teknoloji motorlardan çok şeyler beklenmektedir: yakıt verimliliği ile birleşmiş yüksek performans. Artan teknik beklentilere ayak uydurmak için ileri teknoloji ürünü yağlar geliştirilmiştir. Örneğin modern otomobillerde eski teknoloji ürünü yağlarda aşırı oksitlenmeye neden olabilecek atık gaz devridaim sistemi ve uygun olmayan yağla bozulabilecek hassas egzoz emisyon sistemleri bulunmaktadır.  sürüş or

Shell'in yılların deneyimine dayanan yağ geliştirme know-how'ını Shell Helix formülünün baz yağ teknolojisinden katkı bölümüne ve harmanlamaya kadar her aşamasında kullanıyoruz. Ayrıca Scuderia Ferrari gibi lider yarış takımlarını destekleyerek kazandığımız tecrübeleri Shell Helix formülünü geliştirirken kullandık. Yağ, zorlukları aşmak için geliştirildi, bu nedenle sürüş şartlarınız ne kadar ağır olursa olsun Shell Helix motorunuzu temizlemeye ve korumaya yardımcı olacaktır.

Yağınıza kontrolsüz miktarda katkı maddesi eklemek, tatlınıza tuz ekmek gibidir! Shell Helix yağı için doğru formülü bulmak katkı karışımları konusunda yılların tecrübesiyle mümkün olmuştur ve çeşitli katkı maddelerinin baz yağla karıştırılma yolu, yağın toplam performansı açısından hayati bir önem taşımaktadır. Bu nedenle arabanızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız "katkı maddeleri eklememenizi" önemle tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra katkı maddeleri ilavesi, araç üreticinizin garantisinin bitmesine neden olabilir.

Yağınızı düzenli olarak değiştirmemeniz motor aşınmasına karşı sağlanan koruma seviyesini önemli ölçüde düşürebilir. Motor yağı yakıt yandığında ortaya çıkan is, tortu, su ve asitli maddelerin yanı sıra yanmamış ve kısmen yanmış yakıt da dâhil olmak üzere, her türlü yan ürünü tutan ortam olarak iş görür. Aynı zamanda, motorun çalışması sırasında yağ üzerindeki stres, yağın performansını belirleyen bileşenleri yavaş yavaş tüketir. Yağı düzenli olarak yenilemek, yağda mevcut olan bileşenlerin doğru bir dengesini sağlar. İşlem yapılmadığı takdirde artan tortu oluşumu, metal bileşenlerin korozyonu ve artan aşınma meydana getirebilen atık malzemeleri de temizler.

Sadece yağın eksilen kısmını tamamlamayı sürdürürseniz motorda kalan eski yağ üzerinde daha fazla stres yaratırsınız. Bu stres sorunu da son yıllarda çok daha kötü bir hal almıştır, çünkü daha hafif, daha modern olan motorlar şimdilerde yağ karterlerinde %25 kadar daha az yağla çalışmaktadır. Shell Helix motor aksamlarınızı güçlü bir şekilde temizler ve bir sonraki yağ değiştirmeye kadar motorun temiz kalmasını sağlar.

Avrupa'da yakın bir zamanda yapılan araştırma, otomobil yolculuklarının %75'inin 10 km.den kısa olduğunu göstermiştir. Bu yolculuklar sıklıkla büyük ölçüde dur-kalk ile geçmektedir, bu da yağını düzenli aralıklarla değiştirilmemesi halinde büyük ölçüde artan motor aşınmasıyla sonuçlanabilmektedir.