Bireysel Emeklilik

BES nedir?

BES, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin kısaltmasıdır. Dahası, düzenli birikimler yaparak emekliliğinizi hayallerinizdeki gibi mutlu ve güvenli geçirmeniz için tasarlanan özel bir emeklilik sistemidir. En kısa haliyleyse BES, güzel bir emeklilik demektir.

BES’e nasıl katılabilirim?

18 yaşınızı doldurduysanız, istediğiniz zaman sizde BES’li olabilirsiniz.

BES’ten nasıl ve ne zaman emekli olurum?

Bir BES emeklisi olabilmeniz için, 56 yaşınızı doldurmanız ve en az 10 yıl boyunca asgari katkı payını düzenli olarak ödemiş olmanız yeterlidir. Ondan sonra emekliliğinizin keyfini çıkarmaya hemen başlayabilirsiniz!

Emekli olduğunuz dönemde birikimlerinizi tek seferde alabilir ya da sistem çerçevesinde sunulan  ile geri ödemelerinizi finansal durumunuza göre düzenlemek için  hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Böylece, aylık kazancınızın en az %10'unu sisteme aktararak, hem birikim yapmış olur, hem de en yüksek vergi avantajını elde etmiş olursunuz. BES'te sunulan %35'e varan vergi avantajlarından en yüksek faydayı elde etmek için uzman bireysel emeklilik aracılarımızdan her zaman destek alabilirsiniz.

BES’te vergi avantajı varmış. Doğru mu?

Evet doğru! BES'in sağladığı vergi avantajı sayesinde, ödediğiniz katkı payının %35'e kadar olan kısmını vergi indirimi olarak geri alırsınız. Yani, katkı payınızı öderken hem birikimlerinizi değerlendirir, hem de sistemden ayrılırken ayrı ayrı vergi avantajlarından yararlanmış olur, her türlü kazanırsınız.

Dahası var!

Katkı payı ödemeleri sırasında;

Ücretli çalışansanız; ödediğiniz katkı paylarını, ödediğiniz ayda elde ettiğiniz ücretin %10'unu ve yıllık olarak brüt asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak kaydıyla gelir vergisi matrahından indirebilirsiniz.

Yıllık beyanname veriyorsanız; ödediğiniz katkı payları toplamını, gelirinizin %10'unu ve brüt asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak şartıyla, gelirinizi elde ettiğiniz yılda ödemeniz şartıyla, vergi matrahından indirebilirsiniz.

Ayrıca eşiniz çalışmıyorsa, eşiniz adına yaptığınız katkı payı ödemelerini de aynı şekilde gelir vergisi matrahınızdan indirebilirsiniz.

Birikimlerinizin değerlendirilmesi sırasında;
Emeklilik yatırım fonlarından edinilen getiriler, kurumlar vergisinden ve gelir vergisi stopajından muaftır.

Sistemden ayrılmanız sırasında;
Sistemden 56 yaşınızı doldurup, 10 yıl düzenli katkı payı ödeyerek emekli olduğunuzda, birikimlerinizin %25'i vergiden muaf tutulup kalanına %5 oranında (tamamına %3,75) stopaj uygulanır.

Sistemde 10 yıl kalır ancak 56 yaşınıza gelmeden ayrılırsanız, birikimlerinizin tamamı üzerinden %10 oranında stopaj uygulanır.

Sistemden 10 yılınızı doldurmadan ayrıldığınızda, birikimlerinize %15 oranında stopaj uygulanır.

Vergi avantajından yararlanmak için ne yapmalıyım?

Çok kolay! Vergi avantajından yararlanmak için size gönderilen ödeme belgelerini, beyana tabi gelir vergisi mükellefiyseniz muhasebecinize, ücretli çalışansanız çalıştığınız şirketin ilgili bölümüne iletmeniz yeterlidir.

Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım